After studying at the University of Padua, he completed his studies in the United States, where he earned a master's degree in Finance (1986-87) at Syracuse University (New York). He was deputy manager of Credito Italiano (now Unicredit), where he worked in the research department. Subsequently, from 1995 to 2006, he worked for Bank of America, first in Milan and from 1998 in London, where he held the position of managing director, senior economist and the co-head of economic analysis in Europe. In 2006, he joined the Ministry of the Economy and Finance, where he is currently general director in the Treasury Department and head of the Economic and Financial Analysis and Planning Directorate. This directorate is in charge of macroeconomic forecasting, cyclical and structural analysis of the Italian and international economy, and analysis of monetary and financial issues. From January 2010 until December 2011, he was chairman of the European Union's Economic Policy Committee (a body of which he was deputy chairman from January 2008 to December 2009 and head of the Italian delegation since 2006), and he was chairman of the Lisbon Methodology Working Group from November 2006 until January 2010. Since January 2013, he has been chairman of Working Party I of the OECD (of which he had been deputy chairman since October 2007 and head of the Italian delegation since 2006). He is also the Italian delegate to the OECD's Economic Policy Committee . In addition, he is the author of numerous scientific publications and of articles in the specialised press. Before joining the Ministry, he was economic commentator on the main international economic and financial networks. He was a director of MTS (a company that manages markets for bond trading, now part of the London Stock Exchange group) from 1999 to 2003 and is currently a member of the scientific committee of the "Fondazione Masi" (since April 2009) and a member of the Board of Directors of the "Fondazione universitaria economia Tor Vergata CEIS" (since November 2009). He has been a Director of Enel since June 2008.


 

Last updating as of: April 15, 2013