Augusto Fantozzi

Published on Tuesday, 2 August 2016

A graduate (1963) in law from the University of Rome "La Sapienza", he is a lawyer and the owner of a law firm with offices in Rome, Milan, Bologna, and Lugano, as well as a professor of tax law at “La Sapienza” and the LUISS “Guido Carli”.

The Minister of Finance from January 1995 to May 1996 in Prime Minister Lamberto Dini's Cabinet – where for several months he also held the offices of Minister of the Budget and Economic Planning and Minister for the Coordination of E.U. Policies – he was subsequently the Minister of Foreign Trade in Prime Minister Romano Prodi's Cabinet (from May 1996 to October 1998).

A member of the Chamber of Deputies in the thirteenth legislature (from May 1996 to May 2001), he was chairman of the Budget, Treasury, and Economic Planning Committee (from September 1999). He has been vice-president of the Finance Council, president of the Ascotributi, and a member of the Consulta of Vatican City.

A former chairman of the technical committee of the International Fiscal Association, he is the author of numerous publications and has been a member of the editorial board of Italian and international law reviews.

He has also been on the board of directors of numerous companies, including the Benetton Group, Lloyd Adriatico, Citinvest and Banca Antonveneta and currently holds the office of special commissioner of Alitalia, chairman of the board of directors of Sisal and Sisal Holding Finanziaria, as well as of A.S.T.R.I.D. Servizi and director of Ferretti and chairman of the board of statutory auditors of Hewlett Packard Italia. He has been a director of Enel since May 2005.


 

Last updating as of: July 1st, 2010